Tvora tvorai nelygu: kaip pasirinkti ilgaamžį ir kiemą puošiantį aptvėrimo sprendimą

Šiltėjantys pavasariniai orai daugelį išgena į kiemus. Laikas ne tik jį po žiemos susitvarkyti, bet ir įgyvendinti brendusią svajonę – savo kiemą apsitverti patikima ir ilgaamže tvora. Kaip pasirinkti tvorą, kur puoštų kiemą ir ilgai tarnautų?

Saulius Sužiedėlis, daugiau kaip 10 m. metalo gaminių gamyboje besispecializuojančios bendrovės Metalurga.lt projektų vadovas, pasakoja, kad snieguotos žiemos su pusnimis iki pažastų ir braškančiomis nuo šalčio tvoromis liko tik vaikystės prisiminimuose. Vaikystė praėjo, pusnys pasitaiko išskirtiniais atvejais, o tvorų Lietuvoje tik daugėja ir daugėja.

Romantiniai tvoros pokšėjimai – praeitis

„Kaip bebūtų, ateina laikas, kai reikia rinktis, kokią tvorą statyti. Jeigu vasarą tokiems reikalams laiko neužteko, tai ilgais šaltojo laikotarpio vakarais jo būtina surasti, nes saulė kasdien vis stipriau plėšo debesis ir galima net nepastebėti, kaip vėl į darbą eisime su marškinėliais, – pasakoja Metalurga.lt tvorų specialistas. – Tad nedelsdamas pasistengsiu išskirti populiariausią tvoros dizainą ir pasidalinti savo įžvalgomis bei patarimais.“

Jis primena, kad pradėjo pasakoti apie braškančias tvoras. Tokių tvorų era baigiasi, mat jos yra medinės. Tokių dažytų tvorų dažai šerpetoja, lupasi, medis trūkinėja, į tarpelius pakliuvęs vanduo paspaudus šaltukui virsta ledu ir plečiasi, taip tarytum iš lėto raukšlėmis vagotų lentelių veidus. O šalčiui labai rimtai paspaudus medžio tankis ir vėl priverstas keistis, kol pasigirsta žavusis pokšt.

„Kaip jau supratote, skamba romantiškai, bet dažyti ir perdažyti medines tvoras teks nuolat. Jei šiuose rūpesčiuose neįžvelgėte romantikos, tvorai rinkitės mažiau priežiūros reikalaujančią medžiagą nei lepi mediena“, – pataria S. Sužiedėlis.

Anot jo, gyvenimo tempui spartėjant vis dažniau matome, kad vietoj senųjų medinukių stovi jas forma primenančios, bet jau įvairiausių skardos lankstinių naujos kartos tvoros.

Populiariausios tvoros

„Būtent apie populiariausią iš jų ir papasakosiu – tai horizontalių skardos lankstinių tvora, kurios plačiai paplitęs pavadinimas yra „Rombas“. Savo išvaizda jis primena vyresniąją sesutę „Žaliuzi“. Tačiau pastarosios lankstinys neturi apatinės kraštinės, o „Rombas“ ją turi. Pažvelgę į lankstinio skerspjūvį pamatysime uždaro kontūro skardos lankstinį, kuris labai primins rombo formą. Jau tikriausiai nereikia nei sakyti, kad toks lankstinys yra kur kas tvirtesnis nei žaliuzinė tvora. Ir tai dar ne viskas, – kaina taip pat mažesnė, nes lankstinys yra šiek tiek aukštesnis ir jų tai pačiai tvorai prireiks mažiau“, – atskleidžia S. Sužiedėlis.

Tvorai „Rombas“ dažniausiai naudojama ta pati kaip ir stogams 0,45 mm arba 0,5mm storio skarda. Specialistas pataria rinktis pastarąjį variantą: „Nors tai atrodo nedidelis skirtumas bet galutinis produktas yra tvirtesnis, net linijos atrodo griežtesnės“.

Per daug nesiplečiant į skardos padengimą galima būtų išskirti du tipus: tai lygus ir matinis. Pirmasis yra lepesnis, lengviau pažeidžiamas, turi daugiau blizgesio, o matinis padengimas dėl savo grublėto paviršaus yra atsparesnis ir įbrėžimams, ir aukšto spaudimo plovimo srovei.

Tarnavimo laiko atžvilgiu tai, ko gero, pačios ilgaamžiškiausios tvoros. Kadangi tvora susideda iš atskirų lankstinių, keičiant tarpus tar jų pavyks išgauti skirtingo dengiamumo efektą. Sumontavus tankiau galima pasislėpti nuo smalsių akių visiškai, o padidinus tarpus galima leisti smalsiam žvilgsniui pasiganyti po jūsų kruopščiai išpuoselėtą kiemą.

 

Montuoti pačiam ar patikėti profesionalams?

„Jeigu turite laisvo laiko ir noro šiek tiek pasimankštinti, tokią tvorą galite sumontuoti ir pats. Pasikvieskite į pagalbą gerą draugą ar uošvį. Pastarasis dažniausiai turi daugiau patirties, o be to dviese bus kur kas greičiau ir linksmiau, – pataria Metalurga.lt specialistas. – Procesas nesudėtingas, nors ir reikalaujantis kruopštumo: prisukami loveliai prie stulpų, tada į juos sumaunamos lamelės (lankstiniai). Pieštuku pažymime kiekvieno lankstinio vietą, gręžiame skylutes ir kniedijame. Tik neskubėkite gręžti. Pirmiausiai įsitikinkite, kad viską gerai išmatavote ir pasižymėjote, nes padarius klaidą teks užsakyti naujų gaminių.“

S. Sužiedėlis atkreipia dėmesį, kad, tvoros gamybą patikėjus bendrovei „Metalurga“, darbai, paprastai, vyks sklandžiau, nes su gaminiais gausit ne tik garantijas, bet ir patarimų. „O kadangi mes klientą girdime, naujam sezonui siūlome palengvinimą „Rombo“ bei žaliuzinių tvorų montavimui –ruošinius galima užsakyti su iš anksto išperforuotomis skylutėmis“, – informuoja S. Sužiedėlis. Tuomet montavimas bus žymiai paprastesnis bei spartesnis, sutaupysite laiko, išvengsite nevienodų tarpų.

Bet jei jums vis dar kirba mintis, kad geriau užsakyti tvorą su montavimu, taip ir padarykite, nes savo laikas ir klaidos taip pat kainuoja.

Būtini įrankiai tvorai montuoti

„Na, o jei noras patiems imtis darbo dar neatvėso, peržvelkime, kokių įrankių gali prireikti „Rombo“ ar žaliuzinės tvoros montavimui. Taigi: pieštuko, kelių būtinai skirtingų spalvų žymeklių (markerių), nes geriau matosi, jei taisote klaidingą žymėjimą, kampainio, ruletės, gulsčiuko, poros suktukų, grąžtelių (pastarieji atšimpa, todėl reikia turėti keletą), – vardija būtinų įrankių sąrašą Metalurga.lt tvorų specialistas. – O pats pagrindinis įrankis – kniediklis. Galima naudoti tiek paprastą mechaninį, tiek ir akumuliatorinį.“

Mechaninį kniediklį galima įsigyti daugelyje prekybos centrų, yra įvairių ganėtinai nebrangių modelių. Akumuliatoriniai sudėtingesni, tad ir brangesni. Tačiau nebūtina juos pirkti, galima išsinuomoti įrankių nuomos punktuose. Su elektriniu įrankiu darbas, žinoma, vyksta sparčiau ir lengviau. Jeigu naudosit mechaninį kniediklį pirmą kartą, specialistas pataria pradėti kniedyti nuo tos tvoros dalies, kuri bus mažiau matoma, – tolėliau nuo vartų ir iš kiemo pusės.

Pasak jo, svarbu atsiminti, kad spaudžiant kniediklio rankenas kniedei užsispaudus nukerpama metalinė šerdis ir tą akimirką jėgos perduoti jau nėra kur, bet rankos iš inercijos dar sekundės dalį spaudžia rankenas ir tada kniedikliu nevalingai galima stuktelėti bei pažeisti lankstinio dažų padengimą. Skarda visa cinkuota, tad korozijos tai nesukels, bet įbrėžimas gali matytis. Kad taip neatsitiktų, kniediklį į galą spaudimo reikia šiek tiek traukti nuo tvoros, o ne spausti į ją. Patartina kelis kartus pabandyti, kad pajaustumėte procesą. Todėl ir patariama pradėti nuo vietos, kuri bus mažiausiai matoma. Naudojant akumuliatorinį įrankį problemų neturėtų kilti, nes su juo nenaudosite savo jėgos suspaudimui.

„Ir pabaigai elementarus, bet dažnai pamirštamas patarimas. Jeigu kyla klausimų, – kreipkitės į tvorų specialistus, kurie neabejotinai turi praktinės patirties. Kiti patarėjai gali suklaidinti ne iš piktos valios, o todėl, kad patys to nėra darę. Ne veltui teigiama, kad už žinojimą geriau tik žinojimas, įtvirtintas praktikoje“, – pataria Metalurga.lt tvorų specialistas.

.

Metalurga.lt specialistai ieškantiems kokybiškų aptvėrimo sprendimų pataria ne tik atidžiai pasidomėti viešai randama informacija, bet ir kreiptis į specialistus, kurie padės atsakyti į specifinius, jums aktualius klausimus. Pasirinkta kokybiška tvora jums tarnaus dešimtmečius nekeldama jokių rūpesčių.

https://www.delfi.lt/uzsakomasis-turinys/bustas/tvora-tvorai-nelygu-kaip-pasirinkti-ilgaamzi-ir-kiema-puosianti-aptverimo-sprendima.d?id=92718287

https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/namai/tvora-tvorai-nelygu-kaip-pasirinkti-ilgaamzi-ir-kiema-puosianti-aptverimo-sprendima-1034-2017010